Twoje źródło wiedzy o zastosowaniu suchego lodu

Jak skrócić czas czyszczenia z 5 godzin do 50 minut? Zobacz jak zrobiła to firma Silac.

Posted by Karolina Gruss-Kufel on 2024-03-05 04:00:00

Jakość produktów zależy w dużej mierze od czyszczenia form wtryskowych, aby zapobiec wadom produktów końcowych i zapewnić zadowolenie klientów. Firma Silac stanęła w obliczu poważnych wyzwań, zwłaszcza w produkcji specjalnych części z tworzyw sztucznych, i dlatego szukała alternatywy w zakresie czyszczenia.

Środowisko i zrównoważony rozwój mają ogromne znaczenie

Silac AG to rodzinna firma założona w 1942 roku, z siedzibą w Euthal w Szwajcarii. Obecnie innowacyjna fabryka tworzyw sztucznych Silac jest zarządzana przez Petera Birchlera, z trzeciego pokolenia (czwarte pokolenie też już pracuje w firmie). Silac specjalizuje się w opracowywaniu, projektowaniu i budowie narzędzi, oraz produkcji, obróbce i montażu części formowanych wtryskowo.

Klienci Silac pochodzą z różnych branż; spożywczej, medycznej, kosmetycznej, elektrycznej, rekreacyjnej i sportowej, maszynowej, budowlanej i meblarskiej. Doceniają oni niezawodność, profesjonalizm, elastyczność i wartości, które firma podtrzymuje od momentu powstania.

 Firma Silac

Doświadczenie Silac koncentruje się na procesach produkcyjnych, takich jak obróbka termoplastyczna, rozwiązania 2K i duroplast. Dzięki najnowocześniejszym zakładom produkcyjnym Silac gwarantuje najwyższą jakość i terminowość dostaw.


“Środowisko i zrównoważony rozwój są dla nas bardzo ważne. Jako firma rodzinna ponosimy odpowiedzialność za przyszłe pokolenia. Wierzymy, że plastik jest odpowiednim materiałem dla zrównoważonej przyszłości” - mówi Jesse Marty, kierownik działu formowania wtryskowego. “Dlatego jesteśmy zaangażowani w zamknięty obieg tworzyw sztucznych i poddajemy recyklingowi nasze własne odpady z tworzyw sztucznych w celu produkcji nowych komponentów”.

 

Zbyt długi czas czyszczenia i słabe wyniki

Jakość produktów zależy w dużej mierze od czyszczenia form wtryskowych, aby zapobiec wadom produktów końcowych i zapewnić zadowolenie klientów.

W przeszłości firma Silac używała maszyny do piaskowania z plastikowymi kulkami i pałeczkami z włókna
szklanego. Metody te stanowią jednak zagrożenie dla zdrowia, ponieważ jeśli nie są odpowiednio obsługiwane, mogą powodować podrażnienia skóry, urazy oczu i wdychanie cząstek. Mają one również wpływ na środowisko, gdyż nie ulegają łatwej biodegradacji. W zależności od rodzaju czyszczonych
powierzchni, plastikowe kulki i włókna szklane mogą powodować uszkodzenia, co może generować dodatkowe koszty napraw.

SGM Spritzgußanlage vor der ReinigungFirma Silac stanęła w obliczu poważnych wyzwań, w szczególności związanych z produkcją specjalnej części z tworzywa sztucznego. Była to plastikowa część, która po wyprodukowaniu musiała mieć matową fakturę. Z powodu osadów na formie, powierzchnia stała się gładka, a nie matowa. Miało to poważny negatywny wpływ na jakość wizualną części.

Aby oczyścić formę za pomocą plastikowych kulek, produkcja musiała zostać zatrzymana, forma musiała zostać schłodzona, a następnie rozłożona na pojedyncze części. Ponadto zawsze istniało ryzyko uszkodzenia gorącego kanału podczas wyjmowania formy. Po wyczyszczeniu wszystko było ponownie montowane, a system musiał być podgrzany. Jeden cykl czyszczenia trwał co najmniej godzinę. Ponieważ czyszczenie zajmowało tak dużo czasu, w porozumieniu z klientem ograniczono je do jednego razu w tygodniu, co miało ogromny wpływ na jakość optyczną części. Ponadto piaskowanie plastikowymi kulkami powodowało ścieranie powłoki w formie.

 

“Nie było to dobre rozwiązanie dla naszych klientów i dla nas. Przywiązujemy dużą wagę do zadowolenia klientów i pracy w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. Dlatego szukaliśmy lepszego rozwiązania w zakresie czyszczenia” - wspomina Marty.

 

Maszyny do czyszczenia suchym lodem Cold Jet

Po przeprowadzeniu dokładnych badań szybko stało się jasne, że firma powinna rozważyć czyszczenie suchym lodem. W tym celu skontaktowano się z kilkoma producentami maszyn do czyszczenia suchym lodem. Na prezentację zaproszono firmę Cold Jet z maszyną i³ MicroClean 2.

Urządzenie i³ MicroClean 2 firmy Cold Jet wykorzystuje opatentowaną technologię zeskrobywania mikrocząstek z bloku suchego lodu. Mikrocząsteczki te mają niską temperaturę i wywołują silny efekt termiczny na powierzchni. Rezultatem jest sublimacja suchego lodu, w wyniku której zmienia się on bezpośrednio ze stanu stałego w gazowy bez przechodzenia w stan ciekły. Zmiana stanu powoduje 800-krotny wzrost objętości, który odrywa zanieczyszczenia z powierzchni. Jednocześnie z efektem termicznym wydmuchiwane sprężonym powietrzem cząsteczki suchego lodu generują również energię kinetyczną, która pomaga rozluźnić i usunąć zanieczyszczenia. Gdy suchy lód sublimuje, na powierzchni nie pozostają żadne dodatkowe osady.

CS Silac Plastic Cap before-after PL 18.01.2024

Suchy lód jest nieścierny, niepalny i nie przewodzi prądu, a sam proces czyszczenia jest przyjazny dla środowiska i pracowników. Umożliwia czyszczenie detali bez konieczności ich czasochłonnego demontażu. Podczas demonstracji przedstawiciel handlowy firmy Cold Jet był w stanie pokazać, że zrównoważone czyszczenie suchym lodem kompletnej formy wtryskowej wymaga jedynie minimalnej przerwy w produkcji.

 

 

 

Skupienie się na skróceniu czasu czyszczenia, zwiększeniu jakości produkowanych detali i obniżeniu kosztów.

Firma Silac zdecydowała się testować urządzenie do czyszczenia suchym lodem firmy Cold Jet i³ MicroClean 2 przez miesiąc. Była pod szczególnym wrażeniem szybkości czyszczenia bez znaczącego zakłócania procesu produkcyjnego. W czasach rosnących cen energii jest to istotna zaleta pod względem generowanych kosztów.

CS Silac Plastic Injection Mold before-after PL 18.01.2024

Dostarczane do klienta produkty końcowe spełniają teraz najwyższe standardy jakości. Tylko w przypadku
tego jednego produktu czas czyszczenia został skrócony z 5 godzin do 50 minut w tygodniu, a jakość uległa poprawie dzięki codziennie wykonywanym czynnościom.

“Czasami wysiłek związany z czyszczeniem był tak duży, że musieliśmy produkować w weekendy, aby zaspokoić popyt. Teraz możemy sprostać wymaganiom klientów w ciągu 5 dni pracy. Cieszymy się, że nasz klient jest ponownie w 100% zadowolony z wizualnej jakości detali” - dodaje Marty.

 

Kluczowe korzyści dla Silac i powody zakupu i³ MicroClean 2 to oszczędność czasu na czyszczenie,
oszczędność kosztów, zwiększona produkcja i mniejszy wysiłek związany z całym procesem czyszczenia. Pracownicy mają teraz więcej czasu na inne zadania, ponieważ dzienny czas czyszczenia został skrócony z 1 godziny do zaledwie 10 minut.

Marty kontynuuje: “Używamy teraz suchego lodu do czyszczenia cylindrów form wtryskowych. Śruba jest wyciągana, gdy jest gorąca, a pracownik natychmiast rozpoczyna czyszczenie. Działa to bardzo dobrze. Zoptymalizowaliśmy również całą naszą produkcję; stare maszyny z wieloletnimi zanieczyszczeniami należą już do przeszłości”. 

 

Chcesz dołączyć do zadowolonych klientów firmy Cold Jet? Zaproś nas na demonstrację maszyny do czyszczenia suchym lodem już dziś.

 

czyszczenie suchym lodem, maszyny do czyszczenia suchym lodem, czyszczenie form wtryskowych

Subskrybuj tutaj!

Najnowsze wpisy

Wpisy według tagu

Wyświetl wszystko