Twoje źródło wiedzy o zastosowaniu suchego lodu

Którą metodę czyszczenia wybrać: czyszczenie suchym lodem czy piaskowanie?

Posted by Karolina Gruss-Kufel on 2021-10-15 08:18:04

czyszczenie suchym lodem odlewnictwo

Jeśli czytasz ten artykuł, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zastanawiasz się czy piaskowanie lub czyszczenie suchym lodem jest dla Ciebie odpowiednie. Jako specjaliści w branży przemysłowego czyszczenia chcielibyśmy pomóc Tobie zrozumieć zalety i wady obu tych metod, abyś mógł samodzielnie zdecydować, które rozwiązanie jest lepsze w Twojej sytuacji.

W tym artykule omówimy zalety i wady piaskowania i czyszczenia suchym lodem, a także podamy najlepsze przykłady zastosowania każdego z nich.

Gdzie można stosować piaskowanie?

Choć nazywa się tą metodę "piaskowaniem", w rzeczywistości istnieje kilka materiałów ściernych, które można wykorzystać w tej metodzie. Jedne z najczęściej wybieranych to piasek, soda, szkło i metal. Piaskowanie może być doskonałym rozwiązaniem, gdy potrzebna jest skuteczna metoda usuwania uporczywych warstw, takich jak farba, lakier, korozja, czyli zabrudzeń, które weszły już w reakcję z podłożem, na którym się znajdują. 

Jednakże musimy pamiętać, że w piaskowaniu wykorzystuje się media ścierne, a zatem jest to metoda ścierna, ingerująca w podłoże. Czyszczenie piaskiem może profilować powierzchnie, co oznacza, że może zużywać powierzchnię, którą się nim czyści. Pamiętaj, aby wziąć to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru metody czyszczenia przemysłowego. A zatem odpowiedz sobie na pytanie, czy piaskowanie jest dla Ciebie odpowiednie jeśli nie chcesz uszkodzić powierzchni, na której pracujesz?

Dodatkowo, ponieważ piaskowanie wymaga czyszczenia małymi cząsteczkami, wymaga specjalistycznego sprzętu, aby zminimalizować potencjalne zagrożenia dla zdrowia.  I o ile samo ścierniwo niekoniecznie musi być szkodliwe, to powstające w wyniku piaskowania produkty uboczne już mogą stanowić zagrożenie dla operatora. Dla niektórych osób wadą może być również powstawanie pyłów, a więc bałaganu i odpadów, które należy po czyszczeniu zutylizować.

Piaskowanie może być również szkodliwe dla czyszczonych maszyn, czy narzędzi. W zależności od zastosowania, cząsteczki piasku lub inne pozostałości mediów mogą utknąć w szczelinach maszyn, stanowiąc wyzwanie po zakończeniu procesu piaskowania. Z tego powodu, piaskowanie może być dobrym rozwiązaniem do czyszczenia pojedynczych elementów i budynków, ale może nie być najlepszym rozwiązaniem dla skomplikowanych maszyn.

Gdzie można stosować czyszczenie suchym lodem?

Przejdźmy teraz do metody czyszczenia suchym lodem. Ma ona wiele podobieństw do piaskowania, ale różni się od niego pod kilkoma kluczowymi względami. Suchy lód jest mniej agresywny, co oznacza, że jest bardzo skuteczny, ale nie jest metodą ścierną. Zamiast małych, stałych cząstek piasku w tej metodzie używa się jako medium granulat suchego lodu, czyli dwutlenek węgla (CO2) w formie stałej o temperaturze -78,9oC. Charakteryzuje się on tym, że w zetknięciu z czyszczonym podłożem sublimuje, czyli natychmiast zamienia się w gaz.

W przypadku wydmuchiwania suchego lodu, uderzenie, ultra zimna temperatura i ekspansja podczas sublimacji działają razem, krusząc i usuwając brud, rdzę i inne niepożądane zanieczyszczenia - bez profilowania lub zmiany powierzchni. Kolejną dodatkową zaletą jest to, że wydmuchiwanie suchego lodu nie pozostawia po sobie żadnych wtórnych pozostałości: żadnych cieczy ani mikrocząsteczek.

Jednak, jak już wspomniano, wydmuchiwanie suchego lodu jest mniej agresywne niż piaskowanie, czyli nie niszczy, nie rysuje i nie wnika w podłoże. Istnieje więc ryzyko, że nie będzie skuteczne w momencie kiedy w podłoże wżarło się już zabrudzenie, np. wdarła się korozja.

Jak działa czyszczenie suchym lodem

Jeśli jednak szukasz rozwiązania, które połączy obie te metody, stworzyliśmy dla Ciebie urządzenie E-CO2 150, które łączy wydmuchiwanie suchego lodu z ścierniwem, co zapewnia dużą wszechstronność. Nasz system E-CO2 150 łączy urządzenie Cold Jet do czyszczenia suchym lodem (PLT 60, Aero 80 lub C100) z niestandardowym zbiornikiem na ścierniwo pod ciśnieniem. System ten został opracowany specjalnie do podawania mieszanki suchego lodu i ścierniwa firmy Cold Jet, aby zapewnić znaczne zmniejszenie zapylenia nawet o 97%, czyli znacznie poniżej wytycznych OSHA (sprawdzone przez strony trzecie). Urządzenie E-CO2 150 oferuje także większą wszechstronność, umożliwiając czyszczenie wyłącznie suchym lodem, a także bardziej agresywne czyszczenie przy użyciu mieszanki ścierniwa firmy Cold Jet, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedzialności za środowisko.

Która metoda czyszczenia przemysłowego jest odpowiednia dla Ciebie?

Mamy nadzieję, że ten artykuł dał Ci kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Tobie zdecydować, które rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze. Jeśli Twój problem wymaga intensywnego czyszczenia, zabrudzeń, które już przeniknęły przez podłoże dobrym rozwiązaniem może być piaskowanie. Jeśli jednak zależy Ci na precyzji, szybkości, prostszej konfiguracji/procesie czyszczenia i pewności, że nie uszkodzisz czyszczonej powierzchni, powinieneś rozważyć czyszczenie suchym lodem, gdyż jest ono bezpieczne zarówno dla podłoża, maszyn, jak i pracowników.

Jaki jest Twój kolejny krok?

Jeśli rozważasz zastosować czyszczenie suchym lodem w Twojej firmie lub masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami i daj nam znać, jak możemy Ci pomóc.

 

 

czyszczenie suchym lodem, czyszczenie form wtryskowych, zalety czyszczenia suchym lodem, piaskowanie, usuwanie graffiti

Subskrybuj tutaj!

Najnowsze wpisy

Wpisy według tagu

Wyświetl wszystko