Twoje źródło wiedzy o zastosowaniu suchego lodu

Najskuteczniejsza metoda gratowania i usuwania wypływek

Posted by Karolina Gruss-Kufel on 2020-03-16 09:25:00

gratowanie usuwanie wyplywek suchym lodem

Nierzadko zdarza się, że niechciany materiał pozostaje na detalu z tworzywa sztucznego po obróbce mechanicznej lub formowaniu.

Zadziory mogą być wynikiem wielu procesów produkcyjnych: szlifowania, wiercenia, frezowania, toczenia, gwintowania, dłutowania i mogą one przejawiać się w różnych formach. 

Niezbędne jest usunięcie niechcianego materiału z produkowanej wypraski bez zmiany jej wymiarów czy naruszenia powierzchni. Dlatego też, gdy konieczne staje się usuwanie wypływek i gratowanie, niezbędne jest również rozwiązanie zapewniające wysoką jakość tego procesu.

Niezależnie od tego, czy chodzi o usuwanie zadziorów z linii podziału, czy z materiału rodzimego, tradycyjne metody są często niewystarczające. Metody te mogą być powolne, wiązać się z błędami ludzkimi, powodować powstawanie zanieczyszczeń krzyżowych lub osadzanie się pyłu/śrutu.

Jakie jest więc skuteczne rozwiązanie?

Czyszczenie suchym lodem zapewnia zachowanie geometrii gotowego elementu bez negatywnych skutków ubocznych jak w przypadku alternatywnych metod.

Proces oczyszczania z wykorzystaniem suchego lodu:

  • Nie zmienia geometrii gotowego wyrobu
  • Eliminuje powstawanie zanieczyszczeń krzyżowych
  • Jest skuteczny w usuwaniu wszelkiego rodzaju zadziorów, przebarwień, wybłyszczeń, zgorzeliny
  • Skrócenie czasu obróbki wyprasek i obniżenie kosztów
  • Prowadzi do utrzymania stałej jakości

Czyszczenie suchym lodem nie zmienia geometrii gotowego produktu.

Suchy lód zapewnia silny, ale jednocześnie delikatny strumień czyszczenia, nie powodując uszkodzeń gratowania, usuwanie zadziorów suchym lodemczęści. W skali twardości Mohsa suchy lód znajduje się dość nisko (1,5 - 2 na 10) i dlatego nie powoduje uszkodzeń większości materiałów rodzimych.

Suchy lód skutecznie usuwa zadziory z części, nie zmieniając ich parametrów ani nie uszkadzając ich powierzchni.

W porównaniu z takimi metodami jak bębnowanie, czy obróbka wibrościerna, strumień suchego lodu może być skoncentrowany tylko na określonym obszarze wypraski, która wymaga usunięcia nadmiaru materiału, co daje większą precyzję. Bębnowanie całego detalu może powodować uszkodzenia w obszarach, które nie wymagały tego typu działań.

Delikatny proces czyszczenia suchym lodem jest również stosowany do czyszczenia form, co skutkuje wydłużeniem ich żywotności w porównaniu do tradycyjnych metod czyszczenia, takich jak środki chemiczne czy woda.

Czyszczenie suchym lodem eliminuje zanieczyszczenia krzyżowe.

W wielu gałęziach przemysłu poważne obawy budzą zanieczyszczenia krzyżowe, które powstają przy obróbce wibrościernej różnych detali w tej samej maszynie. Problem ten nie występuje przy czyszczeniu suchym lodem, gdyż medium to sublimuje po uderzeniu (zmienia się bezpośrednio z ciała stałego w gaz), nie pozostawiając żadnych pozostałości. 

Czyszczenie suchym lodem skutecznie usuwa różne przypalenia, wypływki i zadziory.

Suchy lód, mimo iż jest delikatnym medium, skutecznie usuwa przypalenia, wypływki i zadziory z różnych powierzchni. Suchy lód odniósł sukces na większości tworzyw sztucznych i niektórych gumach, zwłaszcza na polimerach termoutwardzalnych. Skutecznie działa również na nylony, PEEK, poliwęglany, ABS, acetale, Delrin, PPE, Turcyt, Ryton, EPDM i inne.

gratowanie suchym lodem efekty

Czyszczenie suchym lodem skraca proces obróbki końcowej części i obniża koszty.

Zastosowanie suchego lodu w procesie czyszczenia znacznie poprawia wydajność producentów, zmniejszając ilość czasu spędzanego na usuwaniu zadziorów i przebłysków oraz związanych z tym kosztów. Proces ten może szybko usuwać zadziory i przebłyski, w przeciwieństwie do ręcznego gratowania, które może trwać nawet kilka minut dla jednej wypraski. Suchy lód nie tworzy wtórnych odpadów, co jeszcze bardziej skraca czas czyszczenia i przestojów.

Czyszczenie suchym lodem prowadzi do uzyskania stałej jakości gotowych elementów.

Zastosowanie suchego lodu nie tylko poprawia bezpieczeństwo zakładu, ale także eliminuje niespójności, które mogą wynikać z ręcznego czyszczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy w procesie obróbki zaangażowanych jest wiele osób. Systemy czyszczące suchym lodem zapewniają stały przepływ granulatu suchego lodu, usuwając przebłyszczenia i zadziory w sposób powtarzalny, niezależnie od tego, kto obsługuje urządzenie.

Podsumowując:

Udowodniono, że suchy lód jest skuteczną, szybką metodą gratowania i usuwania zadziorów, wypływek z wyprasek bez uszkadzania części, powodowania problemów z uwięzieniem medium lub problemów z zanieczyszczeniem krzyżowym. Zamiast ręcznego gratowania należy rozważyć czyszczenie suchym lodem, gdyż proces ten eliminuje zanieczyszczenia krzyżowe, zmiany geometrii części i wtórne odpady.

skontaktuj się z Cold Jet

czyszczenie suchym lodem, przetwórstwo tworzyw sztucznych, gratowanie, usuwanie wypływek

Subskrybuj tutaj!

Najnowsze wpisy

Wpisy według tagu

Wyświetl wszystko