Twoje źródło wiedzy o zastosowaniu suchego lodu

Zintegrowane czyszczenie suchym lodem umożliwia inteligentne gratowanie

Posted by Karolina Gruss-Kufel on 2021-01-22 05:09:57

Mahle gratowanie suchym lodem

Dostawca części samochodowych wykorzystuje zintegrowany system do czyszczenia suchym lodem, aby całkowicie zautomatyzować proces usuwania zadziorów.

Światowy dostawca części samochodowych założył ambitny plan dla swojego nowo wybudowanego zakładu w Chinach jakim jest stworzenie całkowicie bezzałogowej fabryki produkującej elementy napędu elektrycznego.

 

Problem

"Używamy procesu zgrzewania ultradźwiękowego, aby połączyć ze sobą dwa elementy w celu stworzenia perfekcyjnej, hermetycznej komory dla rotora" - powiedział dyrektor ds. projektów w firmie dostarczającej części samochodowe. "Nieuniknione jest powstanie zadziorów wokół zgrzewanej nasadki, które należy usunąć. Po usunięciu zadziorów wdmuchujemy w te części obojętny gaz, aby sprawdzić ich szczelność. Jakikolwiek wyciek jest niedopuszczalny. Tradycyjne zautomatyzowane metody gratowania mogą uszkodzić uszczelkę. Dodatkowo nie chcemy tej czynności wykonywać ręcznie."

Skraplająca się woda jest głównym problemem dla firmy. Wszystkie dostosowania wentylacji i ogrzewania mają kluczowe znaczenie, dlatego też woda musi być wykluczona, gdyż może mieć wpływ na wynik testu szczelności. Ponadto firma potrzebowała rozwiązania, które będzie w stanie pracować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Dostawca części zdecydował się na zastosowanie technologii czyszczenia suchym lodem w celu usunięcia zadziorów. Wydmuchiwanie suchego lodu, zwane także czyszczeniem suchym lodem, jest przyjazną dla środowiska techniką czyszczenia, przygotowywania powierzchni i obróbki końcowej detali. Do wydmuchiwania suchego lodu używa się granulek zestalonego dwutlenku węgla (CO2) lub mikrocząsteczek, które są wydmuchiwane z prędkością ponaddźwiękową i sublimują przy uderzeniu usuwając brud i zanieczyszczenia z podłoża, a także usuwając zgorzelinę, wypływki i zadziory z części. Technologia ta jest nieabrazyjna, nieprzewodząca, nietoksyczna i niepalna.

Zastosowanie suchego lodu z łatwością pozwala usunąć zadziory z części. W tym przypadku zakład potrzebował jednak czegoś więcej niż tylko urządzenia do wydmuchiwania suchego lodu.

Dowiedz się więcej o czyszczeniu suchym lodem.

Combi120H w Robot (2)

Proponowane rozwiązanie

COMBI 120H jest bezkonkurencyjnym rozwiązaniem w tym zastosowaniu. COMBI 120H to zautomatyzowany system, który łączy produkcję granulatu z wydmuchiwaniem suchego lodu. To zautomatyzowane rozwiązanie pozwala na zintegrowanie urządzeń do czyszczenia z linią produkcyjną za pomocą robotyzacji. Zautomatyzowany system jest wyposażony w jednostkę granulatora, która gwarantuje ciągłe czyszczenie świeżo wytworzonym suchym lodem. System jest umieszczony w wygłuszającej komorze zapewniającej kontrolę hałasu, jak również odprowadzanie i filtrowanie powietrza.

Zintegrowane systemy do czyszczenia suchym lodem to ekonomiczne rozwiązania, które zapewniają najwyższą wydajność czyszczenia przy minimalnych wymaganiach przestrzennych. Systemy te umożliwiają ciągłą, nieprzerwaną i w pełni zautomatyzowaną pracę.

Urządzenie COMBI 120H i jego akcesoria zostały opracowane z myślą o produkcji zautomatyzowanego systemu czyszczącego, który zarówno spełnia wymagania firm przemysłowych w zakresie ciągłego procesu czyszczenia, jak i minimalizuje koszty związane z czyszczeniem i konserwacją maszyn/instalacji.

Co więcej, inżynierowie firmy Cold Jet zaprojektowali małą komorę, w której znajdują się elementy podczas czyszczenia strumieniowego. Wszystkie pozostałości są zbierane przez wentylatory umieszczone po przeciwnej stronie dyszy. Jednostki grzewcze są zainstalowane w różnych miejscach, włączając w to komorę czyszczenia, dyszę i platformę mocującą. Gorące powietrze nadmuchiwane jest na elementy w celu całkowitego odparowania wody. Cały proces jest w 100% suchy.

“COMBI 120H pomaga nam spełnić wymagania naszej bezzałogowej fabryki", powiedział dyrektor projektu. "Nie narusza hermetyczności naszych produktów,tak jak tradycyjne metody gratowania. Tego zadania nie da się wykonać w inny sposób."

mahle2

Rezultat

Zastosowanie COMBI 120H firmy Cold Jet redukuje niemalże do zera odpady produktów podczas gratowania. Współczynnik wadliwych produktów został zredukowany z 1% do 0,1%. Firma nie tylko zmniejszyła liczbę odpadów poprodukcyjnych, ale także czas pracy.

"Koszty pracy zostały znacznie zredukowane", powiedział dyrektor projektu. "W innym zakładzie do ukończenia tego samego procesu potrzebnych było ośmiu pracowników. Obecnie tylko jedna osoba zajmuje się całą linią. Jednocześnie zwiększone zostało bezpieczeństwo pracowników, a proces jest przyjazny dla środowiska."

Dyrektor Projektu był pewien, że biorąc pod uwagę ich sukces, zintegrowany proces czyszczenia suchym lodem zostanie wykorzystany również w innych zakładach firmy.

"Ze względu na oszczędności zarówno czasu, jak i kosztów, jestem pewien, że te systemy będą stosowane w innych zakładach" - powiedział Dyrektor Projektu. "Pozwalają one na znaczne zwiększenie niezawodności procesu i pomogły nam utrzymać nasze standardy jakości".

Zakład planuje dodanie drugiej linii produkcyjnej, na której również chce wdrożyć zintegrowany system czyszczenia suchym lodem.

"Druga linia produkcyjna jest w trakcie budowy" - powiedział dyrektor ds. projektów. "Dzięki oszczędności czasu i kosztów, jestem pewien, że ten system zostanie również wdrożony na drugiej linii. Pozwala on na znaczne zwiększenie niezawodności procesu i pomaga nam utrzymać wysokie standardy jakości."

mahle

 

gratowanie, usuwanie wypływek, zintegrowane czyszczenie, robotyzacja, inteligentne rozwiązania, motoryzacja

Subskrybuj tutaj!

Najnowsze wpisy

Wpisy według tagu

Wyświetl wszystko