Twoje źródło wiedzy o zastosowaniu suchego lodu

Co to jest czyszczenie suchym lodem?

Posted by Karolina Gruss-Kufel on 2020-01-08 05:30:00

Często słyszymy pytanie czym właściwie jest proces czyszczenia suchym lodem, nazywany również strumieniowym wydmuchiwaniem suchego lodu.

Wiele osób nigdy nie spotkało się z pojęciem suchy lód lub ich doświadczenie ogranicza się tylko do stosowania suchego lodu w celu wytworzenia efektu mgły na różnych imprezach okolicznościowych (np. na weselach). Niektórzy znają natomiast suchy lód z zarządzania łańcuchem chłodniczym dostaw, gdzie suchy lód wykorzystuje się do konserwacji żywności w transporcie. Jednak suchy lód ma również wiele innych zastosowań komercyjnych i przemysłowych. Czyszczenie suchym lodem jest jednym z najczęstszych zastosowań tego medium w środowisku przemysłowym i produkcyjnym.

Czym zatem jest czyszczenie suchym lodem?

Czyszczenie suchym lodem jest przyjazną dla środowiska metodą oczyszczania i przygotowywania powierzchni.

Technologia jest podobna do piaskowania, szkiełkowania i czyszczenia sodą, ponieważ przygotowuje i czyści powierzchnię za pomocą środka przyspieszonego w strumieniu sprężonego powietrza. Różni się jednak tym, że do czyszczenia suchym lodem stosuje się zestalony dwutlenek węgla (CO2) w postaci 3 mm granulatu lub w postaci mikrocząsteczek, które są wydmuchiwane z prędkością dźwięku, następnie uderzają w powierzchnię i sublimują, odrywając przy tym zabrudzenie z podłoża.

Jakie są cechy czyszczenia suchym lodem?

Proces czyszczenia suchym lodem ma unikalne cechy, które znacząco odróżniają go od innych metod strumieniowego czyszczenia.

Jakie są cechy czyszczenia suchym lodem

Czyszczenie suchym lodem jest:

  • Nieabrazyjne
  • Nie generuje odpadów wtórnych
  • Nieprzewodzące i niepalne
  • Nietoksyczne
  • Przyjazne dla środowiska

1) Nieabrazyjne

Suchy lód jest bardzo miękkim medium i może czyścić większość powierzchni bez uszkodzeń. Oczyszcza wrażliwe powierzchnie, takie jak sprzęt elektroniczny, płytki obwodów drukowanych i formy dla przemysłu tworzyw sztucznych bez konieczności wytrawiania, profilowania lub zmiany wymiarów powierzchni. 

2) Nie generuje odpadów wtórnych

Proces czyszczenia suchym lodem nie powoduje powstawania odpadów wtórnych. Podczas uderzenia w czyszczoną powierzchnię suchy lód sublimuje, tzn. przechodzi z fazy stałej w fazę gazową CO2. Eliminuje to strumień odpadów wtórnych, który powstaje w wyniku zastosowania innych technik myjących. Jedynym powstałym odpadem jest usuwane zanieczyszczenie, które może być z łatwością odkurzone. Dodatkowo eliminacja odpadów wtórnych pozwala czyścić oprzyrządowanie podczas pracy, w trybie online.

3) Nieprzewodzące i niepalne

Suchy lód nie przewodzi prądu i nie powoduje korozji ani rdzewienia powierzchni. Pozwala również bezpiecznie oczyszczać urządzenia elektryczne. CO2 jest również gazem niepalnym i nie wywołuje ryzyka wzniecenia pożaru.

4) Nietoksyczne

Suchy lód jest bezbarwny, bez smaku, bezwonny i nietoksyczny, dzięki czemu jest dopuszczony do kontaktu z żywnością.

5) Przyjazne dla środowiska

Suchy lód używany w procesie czyszczenia wykonany jest z odzyskanego CO2 jako produkt uboczny innych procesów przemysłowych. Nie wytwarza on więcej CO2, ani nie dodaje dodatkowych gazów cieplarnianych do atmosfery. Umożliwia również eliminację szkodliwych dla środowiska chemikaliów oraz eliminuje narażenie pracowników na działanie niebezpiecznych środków czyszczących. Nie powstają przy tym żadne toksyczne odpady, które muszą być usunięte.

Co jest potrzebne do czyszczenia suchym lodem?

Czyszczenie suchym lodem wymaga prostej konfiguracji. Urządzenia czyszczące suchym lodem dostarczane są w zestawie z wężem czyszczącym, wężem doprowadzającym powietrze, aplikatorem i dyszą odpowiednio dobraną do indywidualnego zastosowania.

Pozostałe elementy wymagane do uruchomienia systemu to:

- Źródło sprężonego powietrza (powietrze z zakładu lub sprężarka powietrza)

- Źródło energii elektrycznej

- Zaopatrzenie w suchy lód

Jeśli jako źródło powietrza używana jest przenośna sprężarka warto wyposażyć się również w tzw. aftercooler. Chłodnica powietrza umieszczona za sprężarką chroni urządzenie czyszczące przed wilgocią.

Wymagania dotyczące ciśnienia powietrza:

Urządzenia Cold Jet do czyszczenia suchym lodem wykorzystujące granulki zużywają zwykle 2,8 m3/min przy ciśnieniu 5,5 bar, podczas gdy systemy wykorzystujące mikrocząsteczki suchego lodu zużywają zwykle 0,9 m3/min przy ciśnieniu 5,5 bar. Dedykowane dla tych systemów dysze o niskim przepływie mogą zużywać zaledwie 0,3 m3/min przy 5,5 bar. W zależności od zapotrzebowania dobierane są odpowiednie akcesoria dające najlepszy efekt czyszczenia

Jakiego rodzaju suchy lód można stosować jako medium czyszczące?

Wielkość i gęstość cząsteczek suchego lodu ma duży wpływ na zakres czystości. W zależności od rodzaju czyszczonej powierzchni oraz rodzaju zabrudzenia możemy wykorzystać różne wielkości cząsteczek suchego lodu. 

Istnieją dwa rozmiary suchego lodu powszechnie stosowane w procesie czyszczenia:

1) Granulat suchego lodu

2) Mikrocząsteczki suchego lodu

1) Granulat suchego lodu

  • Występuje w rozmiarze 3mm (wielkość ryżu).
  • Stosowany jest do bardziej agresywnego czyszczenia uporczywych zabrudzeń.

what is dry ice blasting

2) Mikrocząsteczki suchego lodu (MicroParticles)

  • Suchy lód wielkości cukru.
  • Mniej agresywny niż granulat.
  • Większa gęstość strumienia.
  • Idealne rozwiązanie do czyszczenia skomplikowanych geometrycznie powierzchni.
  • Czyści szybciej i bardziej równomiernie.
  • Mniejsza moc powietrza potrzebna do przyśpieszenia cząsteczki suchego lodu (mniejszy hałas).

what is dry ice blasting

Możesz również pobrać naszą krótką prezentację, aby uzyskać
więcej informacji na temat czyszczenia suchym lodem.

Co to jest czyszczenie suchym lodem? Od firmy Cold Jet

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej? Skontaktuj się z Nami!

czyszczenie suchym lodem, czyszczenie przemysłowe, urządzenia do czyszczenia

Subskrybuj tutaj!

Najnowsze wpisy

Wpisy według tagu

Wyświetl wszystko