Kiedy myślisz o suchym lodzie, prawdopodobnie myślisz o efektach scenicznych na koncertach, nawiedzonych domach na Halloween lub nawet o wymyślnych "dymiących" drinkach. Suchy lód może być wykorzystywany do tworzenia niesamowitych efektów wizualnych, ale ma on również o wiele więcej zastosowań. Przyjrzyjmy się, czym jest suchy lód, skąd pochodzi surowiec, jak się go wytwarza i jakie są jego zastosowania poza wymienionymi powyżej.
Bloki i granulat suchego lodu
Suchy lód
Najprościej mówiąc, suchy lód to stała postać CO2. Dwutlenek węgla jest gazem naturalnie występującym w naszej atmosferze, ale ze względu na tak ważny w obecnych czasach zrównoważony rozwój, do produkcji suchego lodu używa się CO2 pochodzący z recyklingu. Suchy lód utrzymuje temperaturę -78° C i sublimuje z powrotem do gazu. Oznacza to, że w przeciwieństwie do lodu wodnego, suchy lód nie pozostawia po sobie żadnej cieczy.
Skąd pochodzi ciekły CO2?
Ciekły CO2 jest dostarczany przez wiele firm zajmujących się gazami przemysłowymi. Najważniejsze jest to, że jest on wychwytywany z innych procesów przemysłowych, np. przy produkcji amoniaku czy pozyskiwaniu ropy naftowej, i poddawany recyklingowi do zastosowań wtórnych. Dzięki temu możemy powiedzieć, że jest to zrównoważone ekologicznie rozwiązanie do chłodzenia i czyszczenia. Ciekły CO2 jest wytwarzany z gazu CO2, pod ciśnieniem i w stanie schłodzonym. Jest on jedynym surowcem potrzebnym do produkcji suchego lodu.
Jak wytwarza się suchy lód?
Do produkcji suchego lodu potrzebny jest ciekły CO2 i odpowiednia infrastruktura. Pierwszym krokiem, który należy wykonać przed rozpoczęciem produkcji suchego lodu, jest upewnienie się, że dysponuje się odpowiednią infrastrukturą. Infrastruktura ta obejmuje zbiornik na ciekły CO2, odpowiednie rurociągi oraz granulator (maszyna produkująca granulat suchego lodu), reformer lub urządzenie do produkcji plastrów. Gdy wszystko jest już gotowe, nadszedł czas na znalezienie dostawcy ciekłego CO2. Mając odpowiednią infrastrukturę i pierwszą dostawę ciekłego CO2, można rozpocząć produkcję suchego lodu.
(Przykład infrastruktury do produkcji suchego lodu z urządzeniem Cold Jet PR120H )
Ciekły CO2 jest najpierw pompowany do zbiornika, w którym jest schładzany do temperatury -78° C. Po osiągnięciu tej temperatury jest poddawany działaniu ciśnienia w celu wytworzenia śniegu. Jeśli używasz granulatora, śnieg jest ściskany i wytłaczany przez matrycę w celu wytworzenia granulek suchego lodu. Rozmiar płyt matrycowych waha się od 3 mm do 19 mm. Wymagany rozmiar granulatu suchego lodu będzie zależał od zastosowania, w którym będzie używany.
Następnie z granulatu można wytworzyć bloki lub plastry suchego lodu, przepuszczając je przez reformer. Po przejściu do reformera granulki są umieszczane w matrycy w kształcie bloku, który ma być wytworzony. Następnie granulat jest ściskany ze sobą z ogromną siłą w celu utworzenia bloku lub plastra.
Do czego jest używany suchy lód?
Suchy lód ma trzy główne zastosowania: chłodzenie, czyszczenie i przygotowywanie powierzchni. Wykorzystanie suchego lodu do chłodzenia jest dość dobrze znane, natomiast czyszczenie suchym lodem zyskuje coraz większą popularność wśród firm przemysłowych, specjalistów od usuwania skutków kataklizmów, specjalistów od detailingu pojazdów i w wielu innych branżach.
Chłodzenie suchym lodem
Suchy lód jest skutecznym środkiem chłodzącym z wielu powodów. Jednym z głównych powodów jest fakt, że utrzymuje stałą temperaturę -78° C. Dzięki temu firmy mogą bez obaw wysyłać szybko psujące się towary i środki farmaceutyczne w bardzo niskich temperaturach (np. szczepionkę COVID-19). Ponieważ suchy lód nie topi się, nie pozostawia wody ani żadnych pozostałości. Zamiast tego suchy lód sublimuje, czyli powraca do stanu gazowego. Suchy lód traci na wadze podczas sublimacji, co z kolei zwiększa oszczędność paliwa podczas transportu. Nie wymaga też stosowania dodatkowych czynników chłodniczych, które uwalniają szkodliwe zanieczyszczenia do atmosfery.
Czyszczenie suchym lodem
Może to być zaskoczeniem, ale wydmuchiwanie suchego lodu jest niezwykle skuteczną metodą czyszczenia. Począwszy od maszyn przemysłowych, linii spawalniczych, a nawet linii przetwórstwa spożywczego, aż do usuwania dymu, sadzy i pleśni, suchy lód jest najbardziej ekologiczną metodą czyszczenia. W zasadzie czyszczenie suchym lodem jest podobne do piaskowania, sodowania i mycia ciśnieniowego, ponieważ granulki lub mikrocząsteczki suchego lodu są kierowane z prędkością ponaddźwiękową w stronę powierzchni, na której znajduje się zanieczyszczenie. Po uderzeniu suchy lód sublimuje, usuwając brud i zanieczyszczenia z podłoża.
W przeciwieństwie do piaskowania, sodowania i mycia ciśnieniowego, czyszczenie suchym lodem nie wymaga stosowania dodatkowych materiałów ściernych, wody ani chemikaliów i nie powoduje powstawania wtórnych odpadów. Suchy lód jest środkiem nieściernym, nietoksycznym i nieprzewodzącym. Oznacza to, że można czyścić delikatne powierzchnie bez obawy o ich uszkodzenie. Jest także nietoksyczny i niepalny, co oznacza, że można czyścić urządzenia podczas ich pracy.
Sprawdź, w jakich branżach i zastosowaniach wykorzystuje się czyszczenie suchym lodem!
Przygotowanie powierzchni i obróbka końcowa przy użyciu suchego lodu
Suchy lód można używać do przygotowywania powierzchni przed spawaniem, usuwając nadmiar materiałów lub smarów, odtłuszczając powierzchnię. Może być także stosowane w procesie usuwania wypływek z części plastikowych, eliminując potrzebę ręcznego poddawania ich dalszej obróbce. Oferujemy także zintegrowane systemy do czyszczenia, które pozwalają zintegrować nasze urządzenie do produkcji i czyszczenia suchym lodem z celą zrobotyzowaną w celu zautomatyzowania tego procesu. Pozwala to producentom zwiększyć wydajność, skrócić czas przestojów maszyny i zminimalizować ręczne interwencje, dzięki czemu operatorzy mogą skupić się na zadaniach o większej wartości dodanej.
Czy jesteś gotowy rozpocząć własną produkcję suchego lodu? Skontaktuj się z nami już dziś i porozmawiaj z jednym z naszych ekspertów!