Twoje źródło wiedzy o zastosowaniu suchego lodu

Electrolux redukuje ilość odpadów i zwiększa wydajność zakładu

Posted by Karolina Gruss-Kufel on 2020-07-28 01:00:00

Grupa Electrolux jest światowym liderem w dziedzinie urządzeń gospodarstwa domowego, sprzedając ponad 50 milionów produktów klientom na 150 rynkach każdego roku. Produkty kuchenne firmy Electrolux stanowią prawie dwie trzecie sprzedaży Grupy i są dobrze znane jako jedna z najbardziej energooszczędnych technologii. Fabryka lodówek Electrolux zlokalizowana w Nyiregyhaza, na Węgrzech, została zbudowana w 2004 roku jako inwestycja typu green-field. Fabryka produkuje chłodziarko-zamrażarki z dolnym zamrażalnikiem, a także lodówki i zamrażarki jednodrzwiowe.

Podczas procesu produkcji lodówek/zamrażarek, pianka izolacyjna jest wtryskiwana pomiędzy wewnętrzną warstwę i powłokę w celu zapewnienia izolacji termicznej. Jeśli między elementami łączącymi występują niewielkie szczeliny, pianka wypełnia otwory i może pozostawić resztki pianki na powierzchni produktu. Ponieważ produkty Electrolux są przeznaczone do użytku domowego i profesjonalnego, istotne było, aby produkty były w 100% czyste od wszelkich zabrudzeń, zanieczyszczeń i pianki izolacyjnej.

Usuwanie pianki poliuretanowej przy montażu chłodziarko-zamrażarek

W przeszłości firma Electrolux na Węgrzech stosowała środki chemiczne i narzędzia ręczne do usuwania zanieczyszczeń z powierzchni korpusów lodówek, a także do czyszczenia sprzętu spieniającego i przyrządów podczas produkcji. Metody te były czasochłonne i pracochłonne, a także przyczyniały się do pogorszenia jakości produktu. Były one również bardzo powolne, ponieważ proces wykonywany był ręcznie. Narzędzia ręczne stwarzały zagrożenie dla pracownika i mogły doprowadzić do zarysowań powierzchni skorupy. Wszelkie zarysowania powodowały odrzucenie elementów jako wadliwe, a co za tym idze, wykluczenie ich z dalszego procesu produkcji. Przedsiębiorstwo potrzebowało rozwiązania, które zapewni czystość i wyeliminuje ryzyko uszkodzenia chłodziarko-zamrażarek.

Ważne dla zakładu było również wdrażanie koncepcji szczupłego zarządzania procesem produkcyjnym (lean manufacturing). László Koncsek jest specjalistą od wprowadzania narzędzi Lean w firmie electrolux, a jego program Lean Manufacturing obejmuje metody 5S, Productive Maintenance i Autonomous Maintenance. Zgodnie z jego koncepcją zastosowana metoda oczyszczania musiała współgrać z tymi mnarzędziami.

"Innymi czynnikami decydującymi o wyborze właściwej metody czyszczenia były szybkość, przyjazność dla użytkownika oraz ogólna jakość i koszty" - powiedział Koncsek. "Produkujemy na liniach produkcyjnych i nie chcemy spowalniać procesu w celu zatrzymania i czyszczenia. Musimy również przeszkolić ponad 15 osób do obsługi maszyny, więc ważne jest, aby maszyna była łatwa w obsłudze".

Czyszczenie suchym lodem prowadzi do lepszej jakości i zmniejszenia odpadów

usuwanie pianki suchym lodem ElectroluxKoncsek i kierownik zakładu konsultowali stosowane metody usuwania pianki z oddziałem Electrolux we Włoszech, gdzie z powodzeniem stosowane jest urządzenie Cold Jet do czyszczenia suchym lodem. W technologii czyszczenia suchym lodem wykorzystuje się odzyskany CO2 w postaci stałych cząstek suchego lodu, które są transportowane za pomocą strumienia powietrza o dużej prędkości w celu usunięcia zanieczyszczeń z powierzchni. Połączenie efektu kinetycznego i termicznego powoduje przerwanie wiązania pomiędzy pianką, a powierzchnią chłodziarki. Cząsteczki suchego lodu sublimują pod wpływem uderzenia (przechodzą z ciała stałego w gaz), nie pozostawiając po sobie żadnych wtórnych odpadów.

Czyszczenie suchym lodem jest nieścierną, niepalną i nieprzewodzącą metodą. Jest ono przyjazne dla środowiska i nie generuje żadnych zanieczyszczeń wtórnych, takich jak rozpuszczalniki. Pozwala na czyszczenie elementów na miejscu, bez konieczności czasochłonnego demontażu. Może być stosowane do usuwania pozostałości produkcyjnych, środków antyadhezyjnych, zanieczyszczeń, farb, olejów i biofilmów oraz do wielu ogólnych zastosowań oczyszczania. Firma Electrolux Nyiregyhaza zakupiła 3 maszyny i3 MicroClean do czyszczenia suchym lodem oraz urządzenie IcePress do wytwarzania bloków suchego lodu.

Urządzenie i3 MicroClean jest wyposażone w opatentowaną technologię skrawania suchego lodu z bloku do mikrocząsteczek wielkości cukru. Jest to system przyjazny dla środowiska, który umożliwia czyszczenie delikatnych powierzchni i skomplikowanych zagłębień i szczelin, do których inne maszyny nie mogą dotrzeć - bez ścierania powierzchni, demontażu lub szkodliwych odpadów wtórnych. Za pomocą maszyny IcePress firma może natomiast tworzyć wysokiej jakości bloki suchego lodu z granulek lub bryłek w czasie krótszym niż trzy minuty, kiedy tylko tego potrzebuje.

"Dzięki systemom Cold Jet i3 MicroClean zmniejszyliśmy ilość odpadów poprodukcyjnych, koszty konserwacji i czas, poprawiliśmy wydajność" - powiedział Koncsek. "Systemy i3 MicroClean są bardziej wydajne biorąc pod uwagę jakość czystości, a prędkość poprawiła naszą działalność."

usuwanie pianki poliuretanowej suchym lodem Electrolux

Zespoły produkcyjne sprzątają różne powierzchnie w każdym momencie kiedy zachodzi taka potrzeba, dzięki mobilności maszyny, którą można z łatwością przemieszczać w celu wykorzystania jej w innych miejscach zakładu.

"Kiedy zobaczyliśmy, jak łatwe w obsłudze jest to urządzenie i jak efektywnie czyści, zdecydowaliśmy się je wykorzystać również do czyszczenia narzędzi i sprzętu, nie tylko obudowy lodówek" - powiedział Koncsek. "Możemy stosować suchy lód w wielu aspektach działalności firmy".

Oprócz węgierskiej lokalizacji Electrolux posiada maszyny do czyszczenia suchym lodem firmy Cold Jet w Australii, Tajlandii, Włoszech, Egipcie i Stanach Zjednoczonych. W Stanach Zjednoczonych Electrolux stosuje urządzenia MicroClean również do usuwania pianki poliuretanowej.

 

usuwanie pianki poliuretanowej