Twoje źródło wiedzy o zastosowaniu suchego lodu

Jak odlewnie redukują czas czyszczenia rdzennic o 60%

Posted by Karolina Gruss-Kufel on 2020-07-21 01:00:00

Dry Ice Blasting Foundry

MWS to firma specjalizująca się w zakresie odlewów z aluminium i obróbki CNC. W sześciu lokalizacjach na terenie Niemiec, Austrii i Słowacji firma MWS produkuje kompleksowe, precyzyjne i gotowe do zainstalowania produkty we wszystkich standardach stopów aluminium. Firma MWS zajmuje się odlewnictwem szerokiej gamy produktów: zarówno bardzo złożonych, jak i ręcznie produkowanych elementów wykonywanych na zamówienie, czy też produktów wytwarzanych w zautomatyzowanych liniach produkcyjnych.

MWS Friedrichshafen GmbH specjalizuje się w odlewach aluminium w formach piaskowych, dopuszczonych i zatwierdzonych przez niemal wszystkich niemieckich producentów samochodowych. Główną troską MWS Friedrichshafen jest utrzymanie w czystości skrzynek rdzeniowych. Jest to kluczowy czynnik zachowania jakości i spójności wytwarzanych elementów.

„Niezawodne usuwanie pozostałości substancji wiążącej z rdzenia metodą cold-box ma fundamentalne znaczenie dla jakości produktów” - powiedział Heiko Glasle, Manager Odlewni w MWS Friedrichshafen. „Dlatego musimy czyścić formy w regularnych odstępach czasu.”

Czyszczenie rdzennic za pomocą suchego lodu

Czyszczenie rdzennic jest często wykonywane za pomocą suchego lodu z uwagi na bardzo skomplikowaną geometrię, która wymaga dokładnego i spójnego czyszczenia. Firma MWS zainteresowała się technologią czyszczenia suchym lodem z powodu wielu korzyści, uwzględniając fakt, że suchy lód nie niszcząc powierzchni nadaje się do delikatnych rdzennic. Nie generuje przy tym odpadów wtórnych w procesie minimalizując koszty utylizacji.

W porównaniu do obecnej metody czyszczenia, która wiąże się z koniecznością ostygnięcia i demontażu formy, czasochłonnym czyszczeniem ręcznym, a następnie ponownym montażem formy, stosowanie suchego lodu pozwala zmniejszyć czas przestoju maszyn oraz koszty produkcji. Ponadto, alternatywne metody czyszczenia nie są w pełni skuteczne i często powodują uszkodzenia elementów. Czyszczenie suchym lodem oferuje zarówno znaczące skrócenie czasu czyszczenia (nawet do 60%), jak i pomaga uniknąć przypadkowych uszkodzeń i zadrapań formy. Ograniczenie tych zjawisk wpływa pozytywnie na końcowy efekt i wygląd produktu.

MWS Friedrichshafen wybrał maszynę Cold Jet Aero 40 jako rozwiązanie ich problemu. System Aero 40 transportuje suchy lód i sprężone powietrze w sposób elastyczny poprzez odporny system pojedynczego węża do aplikatora zintegrowanego z przewodem uziemienia, który chroni pracownika przed elektrycznymi rozładowaniami podczas wydmuchu, a także zapobiega krótkim spięciom.

”Pracownik Cold Jet przybył do nas w pełni wyposażonym samochodem, abyśmy mogli skonfigurować i przetestować system strumieniowego czyszczenia względem naszych wymagań” - powiedział Fischer. „Pracownicy odlewni mieli okazję sami wypróbować maszynę wraz z aplikatorem.”

Aero 40 posiada również opatentowany przez Cold Jet system przepływu Sure Flow, który składa się z leja izolowanego, specjalnej konstrukcji rotora, zaawansowanej technologii wstrząsowej, szybkozłączek aerodynamicznych i odpornych na rozerwanie węży – zapobiegając zatykaniu i sublimacji granulatu, zapewniając nieprzerwaną wydajność czyszczenia.

„Elastyczny system pojedynczego węża i promień skrętu 360 stopni w Aero 40 są niezbędną cechą, która zapewnia łatwe i precyzyjne czyszczenie.” – powiedział Fischer. „Z Aero 40 nie mamy także problemu z zamarzniętym suchym lodem w przewodzie zasilającym czy aplikatorze.”

MWS czyszczenie rdzennic suchym lodem

MWS Friedrichshafen wykorzystuje urządzenie Aero 40 z szeroką dyszą firmy Cold Jet, która zapewnia lepsze pokrycie czyszczonej powierzchni. Na delikatnych i trudno dostępnych obszarach, rewolucyjna linia Cold Jet zmiennych dysz, z opatentowaną technologią Mern i nową technologią zmiennej fragmentacji daje możliwość kontrolowania siły przepływu suchego lodu zapewniając pełen zakres wydajności przy maksymalnej skuteczności. System Cold Jet znacząco poprawia niezawodność, ponieważ rozdrobnienie suchego lodu nie powoduje zatykania.

Aero 40 zredukowała również problem nadmiernego hałasu dzięki izolacji wielowarstwowej i zmniejszonemu objętościowemu natężeniu przepływu dyszy. Kolejną zaletą Aero 40 jest to, że suchy lód i dopływ powietrza mogą być sterowane indywidualnie. Przepływ suchego lodu można regulować od 0 do 1,8 kg na minutę, natomiast wielkość przepływu sprężonego powietrza jest dostosowana do zadanego czyszczenia w zakresie od 1,4 do 6,1 m3/min.

„Ze względu na możliwości jakie daje maszyna możemy kontrolować zużycie suchego lodu i sprężonego powietrza, co pozwala dostosować system dokładnie do naszych potrzeb“ - powiedział Glasle. “Dzięki maszynie Cold Jet Aero 40 znacznie zwiększyliśmy wydajność przy czyszczeniu skrzynki rdzeniowej.”

Czyszczenie suchym lodem prowadzi do zwiększonej efektywności

Jednym z głównych problemów w przemyśle odlewniczym i hutniczym są przerwy w procesie produkcyjnym spowodowane ciągłym czyszczeniem form, odpowietrzeń rdzenia, oprzyrządowania do odlewania, form rdzeni skorupowych, odlewów półstałych i przenośników. Cold Jet opracował nowy system “Foundry Edition” – kompleksowe rozwiązanie, które spełnia wszystkie potrzeby przemysłu odlewniczego.

Edycja “Aero Foundry” to system czyszczenia suchym lodem pod pełnym ciśnieniem, który wraz z akcesoriami zapewnia najlepszą czystość dla danego przemysłu. Są to maszyny wykorzystujące zaawansowaną technologię Sure Flow, wyposażone w izolowane leje wstrząsowe, regulator ciśnienia wewnętrznego, system dozowania pełnego ciśnienia, wirnik ze stali nierdzewnej i akcesoria przyjazne dla odlewni. Gwarantują najlepszą spójność granulatu, czyszczenie maksymalnie agresywne oraz najbardziej niezawodny strumień podmuchu na rynku. Czyszczenie suchym lodem maszyną Aero 40 “Foundry Edition” oferuje znaczące skrócenie czasu czyszczenia (nawet do 60%) oraz pomaga uniknąć przypadkowych uszkodzeń i zadrapań formy. Ograniczenie tych zjawisk wpływa pozytywnie na końcowy efekt i wygląd produktu.

Dowiedz się więcej o wykorzystaniu suchego lodu w Odlewnictwie.

 

czyszczenie form odlewniczych suchym lodem MWS

odlewnictwo, Odlewnie, czyszczenie rdzennic, formy odlewnicze

Subskrybuj tutaj!

Najnowsze wpisy

Wpisy według tagu

Wyświetl wszystko