Twoje źródło wiedzy o zastosowaniu suchego lodu

Jak wtryskownie redukują cykle konserwacyjne o 50% stosując suchy lód?

Posted by Karolina Gruss-Kufel on 2020-06-30 01:00:00

czyszczenie suchym lodem w tworzywach sztucznych

Czyste wgłębienia i odpowietrzniki form są dla producentów części z tworzyw sztucznych główną troską o utrzymanie dzisiejszych wysokich standardów jakościowych - i są one głównym priorytetem dla grupy Geiger, której klientami są producenci elektroniki i samochodów.

Do grupy Geiger należą firmy Hans Geiger Spritzgießtechnik GmbH, Hans Geiger Formenbau GmbH i HG Geiger Kunststofftechnik GmbH. Firma została założona w 1961 roku jako firma projektująca formy przez Hansa Geigera, w 1968 roku profil firmy powiększono o formowanie wtryskowe.

Hans Geiger - czyszczenie form

Problem

Tradycyjnie, formy były czyszczone ręcznie w maszynie - lub alternatywnie, formę można było usunąć z maszyny, a następnie wyczyścić chemikaliami, kąpielami ultradźwiękowymi lub ręcznie. Dlatego też ustalono stałe cykle, aby formy były dobrze utrzymane i w nienagannym stanie.

“Każdy produkt jest tak dobry jak jego proces tworzenia” powiedział Hans Kolb, Inżynier Produkcji w Hans Geiger. „Jakość i wartość dodana produktu zawsze jest wynikiem kilku, doskonale dobranych, indywidualnych kroków – to tylko jeden z powodów dlaczego Geiger stawia tak duży nacisk na proces rozwoju produktu. Czyszczenie naszych narzędzi jest bardzo ważne dla naszego końcowego produktu. Tworzenie powłok, z powodu dodatków i środków zmniejszających łatwopalność w tworzywach sztucznych, ma bezpośredni wpływ na jakość produktów i żywotność narzędzi”. 

"Jeśli trzeba ręcznie oczyścić 96 gniazd, jest to nie tylko czasochłonne, ale i trudne, aby dosięgnąć każdej szczeliny i zagłębienia", powiedział Kolb. "Ręczne czyszczenie na maszynie nie było zbyt skuteczne. W zależności od formy, potrzebowaliśmy 20 roboczogodzin i 2 pracowników. Ponadto, zawsze istniało ryzyko uszkodzenia formy, a tym samym skrócenia żywotności sprzętu i narzędzi, które należało wymienić".

Dodatkowe obawy związane były z rozpoczęciem nowego procesu, retencją pracowników w branży formowania wtryskowego oraz przestojami maszyn. Oprócz procesu czyszczenia konieczne było dodanie dodatkowych czterech godzin (montaż i demontaż formy). Nic dziwnego, że Grupa Geiger szukała nowego procesu czyszczenia.

Hans Geiger - Plastic - Injection Mold Cleaning (2)

Rozwiązanie

Systemy do czyszczenia suchym lodem firmy Cold Jet wykorzystują nieabrazyjne medium w postaci zestalonego CO2 (granulat suchego lodu lub bloki), które nie uszkadzają powierzchni ani urządzeń. Połączenie energii kinetycznej i efektów termicznych czyszczenia powoduje przerwanie połączenia między brudem a podłożem, co prowadzi do usunięcia zanieczyszczeń.

W przeciwieństwie do innych metod czyszczenia, suchy lód:

  • nie generuje wtórnych odpadów, ponieważ granulat suchego lodu sublimuje - po uderzeniu w powierzchnię przekształca się od razu w gaz 

  • jest bezpieczny i nieszkodliwy

  • nie powoduje zanieczyszczeń na dalszych etapach linii produkcyjnej

  • zmniejsza narażenie pracowników na działanie niebezpiecznych chemicznych środków czyszczących.

Kolb znał już technologię czyszczenia suchym lodem i rekomendowany system Cold Jet  i3 MicroClean® , który posiada opatentowanę technologię Microparticle - mikrocząsteczek suchego lodu.

Rozdrabniając suchy lód do mikrocząsteczek wprowadzamy więcej cząstek do strumienia powietrza, które uderzając w powierzchnię szybciej usuwają zanieczyszczenia. Rozdrobnione mikrocząsteczki wielkości cukru docierają do najtrudniej dostępnych miejsc. Są małe i wystarczająco delikatne, by przejść przez wrażliwe materiały (takie jak otwory wentylacyjne) dla
dokładnego czyszczenia, bez obawy o uszkodzenie powierzchni form lub zmiany wymiarów, gwarantując przy tym wysoką jakość produktów.

Dowiedz się więcej o technologii czyszczenia suchym lodem

Po demonstracji i3 MicroClean firmie zaoferowano wypożyczenie urządzenia w celu przetestowania. Po zaledwie 4 tygodniach okresu próbnego, pozytywne wyniki kontroli jakości zadecydowały o zakupie systemu.

Hans Geiger - Plastic - Coating - After 2-1

Rezultat

Dodatkowe korzyści dla grupy Geiger obejmują poprawę produktywności, zmniejszenie ryzyka i wsparcie inicjatywy ochrony środowiska. Również współczynnik kosztu był istotnym
elementem przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Firma obliczyła, że inwestycja zwróci się
w czasie krótszym niż jeden rok ze względu na oszczędność czasu i zwiększenie wykorzystania maszyn.

“Metoda czyszczenia z zastosowaniem mikrocząsteczek suchego lodu jest bardzo skuteczna  w usuwaniu zanieczyszczeń z narzędzi, pomagając nawet w usunięciu wypaleń.” - powiedział Kolb. „ Przy niektórych powłokach, możemy zmniejszyć cykl konserwacji o 50%, w związku z tym koszty i przestoje znacznie zmalały”.

Do przeglądu użyteczności przydzielono specjalny personel. Zastosowanie urządzenia i3 MicroClean pozwala personelowi przejść szybko przez linię produkcyjną czyszcząc w odpowiednio wymaganym miejscu i czasie. Ergonomiczna konstrukcja aplikatora i dioda LED zapewnia optymalne oświetlenie powierzchni czyszczonej, zwiększając szybkość czyszczenia. Dzięki obrotowym dyszom 45°, 90° i 360° czyszczenie trudnodostępnych miejsc jest teraz proste. Korzyścią jest również indywidualne regulowanie zużycia suchego lodu i sprężonego powietrza, dopasowane do aktualnych wymagań. Ponadto nie trzeba demontować form w celu czyszczenia, co zmniejsza ryzyko jej uszkodzenia.

"Ze względu na kilka zalet czyszczenia suchym lodem (jakość, środowisko i koszty) za pomocą urządzeń firmy Cold Jet, przeprowadzamy fazę testową w naszej siostrzanej fabryce Fa. Reiter, która produkuje głównie produkty dla przemysłu medycznego".

 

czyszczenie suchym lodem, formy wtryskowe, czyszczenie form wtryskowych, gratowanie

Subskrybuj tutaj!

Najnowsze wpisy

Wpisy według tagu

Wyświetl wszystko