Twoje źródło wiedzy o zastosowaniu suchego lodu

Możliwości wykorzystania suchego lodu w Przemyśle Spożywczym

Posted by Karolina Gruss-Kufel on 2020-04-09 04:21:48

Urządzenia do przetwarzania i pakowania żywności gromadzą tłuszcze, pozostałości zwęglone, przyprawy, białka, szkodliwe mikroorganizmy, biofilmy, kleje, etykiety i wiele innych zanieczyszczeń, których usuwanie jest mozolną pracą i zajmuje bardzo dużo czasu.

Czyszczenie suchym lodem umożliwia suche, zrównoważone oczyszczanie na miejscu, bez użycia wody i środków chemicznych, nie niszcząc powierzchni i nie generując odpadów wtórnych. Proces ten umożliwia zakładom wyeliminowanie lub skrócenie kosztownego czasu przestoju przeznaczonego na czyszczenie. Trudno dostępne krawędzie i szczeliny są również łatwo czyszczone za pomocą suchego lodu, co skutkuje poprawą ogólnej czystości w zakładzie.

Czyszczenie suchym lodem nie tylko usuwa zabrudzenia, ale także redukuje ilość bakterii i usuwa biofilmy bez użycia wody i środków chemicznych, co znacznie skraca czas czyszczenia, zmniejsza nakład pracy i koszty ogólne.

Poniżej przedstawiamy przykłady zastosowania suchego lodu w procesie czyszczenia w zakładach spożywczych.

Powierzchnie mające kontakt z żywnością

Nasz klient, duża firma spożywcza, która specjalizuje się w produkcji serów, czyści plastikowe i metalowe powierzchnie mające kontakt z żywnością z resztek serów i owoców. Czyszczenie suchym lodem skróciło czas oczyszczania i wynikające z niego przestoje, pozostawiając powierzchnie wolne od bakterii i innych mikroorganizmów.

czyszczenie powierzchni metalowych z resztek serów

Urządzenia przetwórcze

Kolejnym przykładem jest piekarnia, która wykorzystuje suchy lód do czyszczenia różnych powierzchni metalowych i plastikowych swoich urządzeń z resztek ciasta, mąki oraz tłuszczów i olejów. Wcześniejsza metoda czyszczenia polegała na ręcznym myciu wodą i chemicznymi roztworami. Niektóre urządzenia były również wysyłane do czyszczenia przez osoby trzecie. Natomiast proces czyszczenia za pomocą suchego lodu umożliwił im znacznie szybsze i skuteczniejsze czyszczenie. Dzięki temu firma oczyszcza wszystkie urządzenia w zakładzie i wyeliminowała wodę z procesu czyszczenia.

czyszczenie z resztek ciasta, tłuszczu suchym lodem

Urządzenia do napełniania i pakowania

Z kolei zakład spożywczy wykorzystuje suchy lód do czyszczenia urządzeń do napełniania i pakowania przypraw. W tym przypadku czyszczenie suchym lodem znaczne skróciło proces czyszczenia, a co za tym idzie, zwiększyło wydajność. Zakład był również w stanie czyścić obszary, których wcześniejsza metoda nie była w stanie oczyścić. Firma przeprowadziła testy na czyszczonych powierzchniach i potwierdziła, że nie pozostały na nich żadne alergeny.

usuwanie pozostałości przypraw z urządzeń do napełniania i pakowania

Przenośniki

Jeden z producentów artykułów spożywczych stosuje suchy lód do czyszczenia pozostałości żywności i innych zanieczyszczeń z taśm przenośników mających kontakt z żywnością. Poprzednia metoda czyszczenia wykorzystywała wodę. Zastosowanie suchego lodu jest metodą suchą i nie wymaga użycia wody, ani środków chemicznych. Proces ten pozwolił na oczyszczenie ich przenośników w znacznie krótszym czasie.

czyszczenie suchym lodem przenośników

Piekarniki i mieszalniki

Firma specjalizująca się w produkcji tortilli wykorzystuje suchy lód do czyszczenia nagromadzonych spieczonych resztek, smaru, ciasta i innych zanieczyszczeń ze swoich mikserów, pieców i innych urządzeń przetwórczych. Poprzednia metoda czyszczenia wykorzystywała wodę i była bardzo pracochłonna, szczególnie gdy chodziło o oczyszczanie ich pieców. Zastosowanie suchego lodu umożliwiło im znacznie szybsze czyszczenie i pozwoliło wyeliminować wodę z tego procesu. Metoda ta jest również bardziej przyjazna dla środowiska i znacznie łatwiejsza dla ich pracowników.

czyszczenie mikserów, pieców z spieczonych resztek

Filtry

Znany producent chipsów i innych przekąsek stosuje suchy lód do usuwania resztek żywności, oleju i przypraw z filtrów i czujników. Czyszczenie suchym lodem nie ma właściwości ściernych i pozwala na bezpieczne czyszczenie wrażliwych elementów bez ryzyka ich uszkodzenia. Dzięki zastosowaniu suchego lodu wszystkie ich urządzenia są czyszczone znacznie szybciej - zwłaszcza filtry. 

czyszczenie filtrów czujników suchym lodem

Windy

Inny nasz klient wykorzystuje suchy lód do usuwania resztek żywności z wind, shakerów i podłogi w zakładzie. Po wdrożeniu procesu czyszczenia suchym lodem zakład ograniczył ilość pracy i czas potrzebny na konserwację. Sprzątając windy gastronomiczne ograniczono liczbę pracowników z czterech do dwóch i skrócono czas potrzebny na sprzątanie z półtora dnia do 4-6 godzin.

czyszczenie wind transportowych

Silniki i przekładnie zębate

Światowej rangi firma spożywcza wykorzystuje urządzenia do czyszczenia suchym lodem firmy Cold Jet do usuwania kleju, substancji słodzących i pyłu z silników pneumatycznych, przekładni, metalu i przewodów. Zakład zaczął stosować suchy lód, ponieważ potrzebował nowego procesu, który spełniałby standardy TPM. Czyszczenie suchym lodem umożliwiło im wdrożenie nowych standardów.

usuwanie kleju, pyłu z silników, przewodów czyszczenie suchym lodem

Ogólne czyszczenie fabryki

Zakład spożywczy, który specjalizuje się w produkcji mrożonych bułek dla gastronomii, wykorzystuje suchy lód do ogólnego czyszczenia obiektu. Wcześniej firma stosowała mydło i wodę, ale szukali nowego procesu czyszczenia, który mógłby usuwać zabrudzenia wokół delikatnych powierzchni, przewodów elektrycznych, czujników i linii pneumatycznych. Czyszczenie suchym lodem nie ma właściwości ściernych i pozwala im czyścić wokół tych obszarów bez ryzyka uszkodzenia. Proces ten umożliwił czyszczenie trudno dostępnych miejsc, których wcześniej firma nie mogła wyczyścić.

czyszczenie suchym lodem przewodów, linii pneumatycznych fabryk

Urządzenia do przetwarzania orzechów

Zakład obróbki orzechów usuwa za pomocą suchego lodu pył z migdałów, olej i inne zanieczyszczenia z powierzchni metalowych swoich urządzeń przetwórczych. Zastosowanie suchego lodu pozwala czyścić podczas pracy, eliminując powstawanie zanieczyszczeń krzyżowych. Dzięki temu proces ten jest szybszy i nie powoduje wstrzymania produkcji. 

usuwanie pyłu z orzechów urządzenia przetwórcze czyszczenie suchym lodem

 

skontaktuj się z Cold Jet

 

 

czyszczenie form, mycie przemysłowe, przemysł spożywczy, piekarnie, cukiernictwo

Subskrybuj tutaj!

Najnowsze wpisy

Wpisy według tagu

Wyświetl wszystko