Twoje źródło wiedzy o zastosowaniu suchego lodu

Usuwanie nagarów z form do wyrobów plastikowych w produkcji urządzeń sanitarnych.

Posted by Karolina Gruss-Kufel on 2020-04-07 02:00:00
czyszczenie suchym lodem form w tworzywach

Grupa Geberit jest europejskim liderem na rynku produktów sanitarnych działającym na całym świecie. Firma jest obecna w większości krajów europejskich, dzięki czemu może zaoferować wyjątkową wartość dodaną zarówno w dziedzinie techniki sanitarnej, jak i ceramiki łazienkowej. Grupa Geberit posiada 29 zakładów produkcyjnych. Główna siedziba firmy znajduje się w Rapperswil- Jona, w Szwajcarii. Zatrudniając ponad 12 000 pracowników w około 50 krajach, firma Geberit osiągnęła w 2018 roku obroty w wysokości 3,1 mld CHF. Akcje firmy Geberit są notowane na szwajcarskiej giełdzie SIX i od 2012 roku wchodzą w skład indeksu SMI (Swiss Market Index).

GeberitOdpowiedzialność za środowisko, efektywne wykorzystanie zasobów, bezpieczeństwo pracy i innowacyjne myślenie są kluczowe w zrównoważonej produkcji w Grupie Geberit. Z tego powodu firma stale rozwija swoje procesy i aktywnie ogranicza wpływ na środowisko naturalne. Globalne standardy pomagają konsekwentnie wykorzystywać potencjał usprawnień i osiągać te ambitne cele. Wszystkie zakłady produkcyjne i cała logistyka pracują zgodnie z normami ISO 9001 i ISO 14001.

PROBLEM
W zakładzie produkcyjnym Jona, elementy plastikowe z tworzyw sztucznych do zastosowań sanitarnych są produkowane jako półfabrykaty lub jako artykuły do bezpośredniej sprzedaży. Wysoce złożone oprzyrządowanie, wykonane ze stali, jest wykorzystywane w nieprzerwanym procesie formowania wtryskowego. Podczas w pełni zautomatyzowanej produkcji narzędzia ulegają ciągłemu zabrudzeniu, zarówno na skutek odgazowywania z tworzywa, jak i na skutek rozkładu środków smarnych.

czyszczenie suchym lodem form do produkcji urządzeń sanitarnych

"Zanieczyszczenia te muszą być usuwane cyklicznie przez profesjonalnie przeszkolony personel, abyśmy mogli spełnić wysokie wymagania dotyczące jakości wyprasek oraz użyteczności narzędzi przez cały czas produkcji i eksploatacji produktu", powiedział Silvio Gächter, Inżynier Tworzyw Sztucznych w Geberit Produktions AG.

Zespół Utrzymania Ruchu jest codziennie dostępny w zakładzie produkcyjnym do przeprowadzenia oczyszczania. Wykonuje on swoje zadania bezpośrednio przy wtryskarce, jak również na warsztacie, przy użyciu najnowocześniejszych urządzeń kontrolnych. Bardzo wrażliwe kontury narzędzi oraz komponenty mechaniczne są monitorowane przez zespół. Narzędzia są profesjonalnie czyszczone, serwisowane, konserwowane i ponownie składowane w całości.

ROZWIĄZANIE
Firma wiedziała, że musi usprawnić procesy czyszczenia w celu zwiększenia ich wydajności i poprawy jakości środowiska. Zdecydowała się wprowadzić czyszczenie suchym lodem. W tym celu przetestowała system do czyszczenia suchym lodem Cold Jet i3 MicroClean, który wykorzystuje opatentowaną technologię MicroParticles.czyszczenie form za pomocą suchego lodu MicroClean

“OD KIEDY OPRZYRZĄDOWANIE NIE MUSI BYĆ DEMONTOWANE I PRZETRANSPORTOWANE DO CZYSZCZENIA, UDAŁO NAM SIĘ ZYSKAĆ OD 2 DO 6 GODZIN CZASU PRACY NA JEDNĄ ZMIANĘ NA POTRZEBY PREWENCYJNEJ I PLANOWANEJ KONSERWACJI.”

Maszyna zeskrobuje mikrocząsteczki suchego lodu z bloku i przyspiesza je do prędkości dźwięku w celu usunięcia zanieczyszczeń z powierzchni po uderzeniu. Połączenie energii kinetycznej i efektu termicznego powoduje zerwanie wiązania między zanieczyszczeniem a powierzchnią, odrywając je od materiału rodzimego. Suchy lód sublimuje przy kontakcie i nie pozostawia żadnych odpadów mokrych. Systemy Cold Jet nie uszkadzają, ani nie zmieniają wrażliwej powierzchni.

Czas czyszczenia wtryskarki za pomocą mobilnego systemu MicroClean firmy Cold Jet został skrócony o połowę w porównaniu z poprzednim procesem czyszczenia. Koszty związane z przestojami maszyny (wskaźniki KPI i OEE), jak również wysiłek pracowników związany z czyszczeniem zostały znacznie zredukowane. Dodatkowo, więcej pracowników było dostępnych do przeprowadzenia konserwacji zapobiegawczej.

Zdrowie i bezpieczeństwo pracowników jest dla firmy Geberit najważniejszym priorytetem. Wszystkie odpowiednie przepisy prawa pracy i standardy bezpieczeństwa są ściśle przestrzegane. Wiele środków czyszczących zawiera szkodliwe substancje, które podrażniają wzrok lub drogi oddechowe i mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. W przypadku czyszczenia suchym lodem stosowanie szkodliwych środków czyszczących jest ograniczone do minimum, bez negatywnego wpływu na wynik czyszczenia.

Firma Geberit angażuje się również w zabezpieczenie miejsc pracy.

"Dążymy do osiągnięcia równowagi pomiędzy celami ekonomicznymi, środowiskowymi i socjalnymi" - powiedział Gächter. "Kategorycznie odrzucamy bezwzględne dążenie do osiągnięcia zysku kosztem środowiska naturalnego. Czyszczenie suchym lodem wspiera program ochrony środowiska firmy Geberit Produktions AG".

REZULTAT
"Podczas procesu czyszczenia porównano różnych producentów suchego lodu i maszyn do czyszczenia", powiedział Gächter. "Firma Cold Jet przekonała nas swoim asortymentem i rozwiązaniami. Podczas demonstracji zebraliśmy również imponujące doświadczenie praktyczne i otrzymaliśmy bardzo pozytywne opinie na temat systemu testowego Cold Jet od naszego zespołu produkcyjnego w Jonie. Po zapoznaniu się z systemem, mogliśmy łatwo ocenić, w jaki sposób i gdzie możemy go używać, aby zaoszczędzić czas i pieniądze. Wyniki te były dla nas wystarczającym powodem, aby zamówić dwa systemy jednocześnie".

Geberit jest uznawany na całym świecie za jedną z najbardziej postępowych firm w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Podjęcie decyzji o zakupie systemu firmy Cold Jet było kolejnym krokiem do osiągnięcia wysokich standardów w perspektywie kilku lat.

czyszzczenie suchym lodem w przemyśle tworzyw sztucznych

Systemy firmy Cold Jet są stosowane codziennie do czyszczenia cyklicznego podczas produkcji, jak również do czyszczenia stacjonarnego na stole roboczym lub na stanowisku kontrolnym. Łatwa obsługa kompaktowych i mobilnych urządzeń, możliwość przetwarzania granulatu lub bloków suchego lodu oraz szeroki asortyment dysz firmy Cold Jet pozwalają wykorzystać tą technologię w szerokim zakresie. Geberit generuje znaczne oszczędności kosztów i skraca czas czyszczenia o około połowę. Prowadzi to do zmniejszenia liczby potrzebnych pracowników i redukcji kosztownych przestojów maszyn. Dzięki temu kalkulacja kosztów i zwrotu z inwestycji szybko przyniosły pozytywny wynik.

 

przetwórstwo tworzyw sztucznych, czyszczenie form, usuwanie wypływek, wyroby sanitarne

Subskrybuj tutaj!

Najnowsze wpisy

Wpisy według tagu

Wyświetl wszystko