Twoje źródło wiedzy o zastosowaniu suchego lodu

Dostawcy branży motoryzacyjnej zwiększają wydajność o 25% dzięki czyszczeniu suchym lodem.

Posted by Karolina Gruss-Kufel on 2020-01-30 05:03:28

czyszczenie przetwórstwo tworzyw sztucznych

Czyszczenie form wtryskowych może powodować wiele niepotrzebnych przestojów w produkcji samochodów. Czyszczenie suchym lodem jest alternatywą tradycyjnych metod mycia przemysłowego, która może zarówno skrócić czas przestoju, jak i zapewnić dokładne oczyszczanie form.

A.Raymond Group – producent łączników - jest jednym z liderów w rozwoju i produkcji w przemyśle motoryzacyjnym. Firma założona w 1865 roku w Grenoble dostarcza systemy łączenia także dla przemysłu energetyki słonecznej, produkcji artykułów gospodarstwa domowego, przemysłu lotniczego, elektronicznego oraz budowlanego. Zakłady produkcyjne zlokalizowane są w 20 miejscach na całym świecie, włączając niemiecką filię A. Raymond GmbH & Co. KG, założoną w 1898 roku w Lorrach.

czyszczenie form wtryskowych Cold Jet

 

 

Firma A. Raymond w Lorrach przy użyciu wtryskarek produkuje specjalistyczne połączenia dla nadwozi i wnętrz, napędów, systemów powietrznych i smarowania oraz podzespołów elektronicznych. Zaliczamy do tego systemy zaślepiania, śrubowania oraz dysze do spryskiwaczy szyb, które produkowane są z poliwęglanów, poliamidów oraz polioksymetylenu (POM).

 

Czyszczenie narzędzi stwarzało szereg problemów dla zakładu w Lorrach:

- części musiały być zdemontowane z maszyny, aby można było oczyścić małe wgłębienia za pomocą specjalnych narzędzi, szczotek i rozpuszczalników,

- szpula była czyszczona w kąpieli ultradźwiękowej,

- czas potrzebny do demontażu, czyszczenia i ponownego montażu narzędzi obejmował kilka godzin powodując znaczne przestoje w pracy maszyny,

- materiały ścierne i chemikalia często uszkadzały części maszyny.

„Tworzywa sztuczne zawierają składniki ognioodporne oraz dodatki, które pozostawiają nalot na wgłębieniach narzędzi. Nagar ten musi być usuwany raz na 2 – 3 dni, aby mieć pewność, że jakość produktów nie będzie zagrożona. Systemy łączeniowe przechodzą bowiem liczne testy.” - mówi Stefan Preller, Dyrektor ds. Industrializacji Produkcji (DMI), odpowiedzialny za uprzemysłowienie narzędzi w tworzywach sztucznych.

Czyszczenie suchym lodem

W celu optymalizacji tego procesu, Preller, który już wcześniej miał do czynienia z technologią czyszczenia suchym lodem, skontaktował się z kilkoma producentami takich urządzeń, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie.

W procesie czyszczenia suchym lodem używa się nieabrazyjnego medium w postaci przetworzonych cząsteczek CO2, które nie uszkadzają powierzchni ani urządzeń. Powiązanie energii kinetycznej czyszczenia suchym lodem i efektu termicznego przerywa połączenie między nagarem a powierzchnią, usuwając zabrudzenia.

W przeciwieństwie do strumieniowego czyszczenia innymi środkami (piasek, szkiełko, soda) czyszczenie suchym lodem:

  • nie pozostawia żadnych wtórnych odpadów
  • nie uszkadza powierzchni
  • jest bezpieczne i nietoksyczne
  • nie tworzy zanieczyszczeń na dalszych etapach procesu produkcyjnego

 Dowiedz się więcej na temat działania suchego lodu.

Standardowa metoda czyszczenia 3 mm granulatem nie była jednak odpowiednia, ponieważ suchy lód w postaci ziaren dawał niewystarczający poziom czystości w przypadku małych wgłębień i konturów. Ponadto poziom hałasu był zbyt wysoki. Innowacyjny system firmy Coldjet – i3 MicroClean, który jest znacznie mniej hałaśliwy, był odpowiednim rozwiązaniem dla tego projektu. W urządzeniu i3 MicroClean zastosowano suchy lód w formie bloku, który jest zeskrobywany przy użyciu opatentowanej technologii MicroParticle. Wielkości cukru, rozdrobnione mikrocząsteczki suchego lodu stanowią delikatniejsze medium czyszczące, które wprowadzane za pomocą sprężonego powietrza i wysoko wydajnej dyszy, zapewniały właściwy efekt czystości.

Dowiedz się więcej o mikrocząsteczkach suchego lodu.

Czyszczenie mikrocząsteczkami suchego lodu przyniosło nieoczekiwane korzyści.

1) Zwiększyło wydajność procesu produkcyjnego o 25%

Dzięki procesowi, który praktycznie uniemożliwia uszkodzenie narzędzi podczas czyszczenia zwiększono wydajność procesu o 25%. Maszyny pracują efektywniej niż w przypadku innych metod czyszczenia.

2) Zredukowało przestoje związane z czyszczeniem z 2-3 godzin do 45 minut

Mobilny i kompaktowy system czyszczenia suchym lodem jest doprowadzony do odpowiedniej formy wtryskowej, podłączony do sprężonego powietrza i przewodu uziemiającego, a formy są czyszczone za pomocą odpowiedniej dyszy. Proces ten trwa zaledwie 45 minut.

3) Konsekwentnie przechodzi badania atestacyjne

Efektywne czyszczenie zapewniło optymalne odpowietrzenie formy wtryskowej, a co za tym idzie atestacje produkowanych systemów przyłączeniowych są zawsze pozytywne.

4) Obsługa przyjazna dla użytkownika

Maszyna jest łatwa w obsłudze:

„Nauczyłem załogę jak używać maszyny w zaledwie 20 minut” - mówi Preller. „Poprzednio wymagana była specjalnie przeszkolona ekipa, aby przeprowadzić czyszczenie. Jest to bardzo istotna zaleta, zwłaszcza jeśli chodzi o pracę w weekend w przypadku produkcji w trybie ciągłym.” – powiedział Preller.

5) Przyjazny dla środowiska i bezpieczny dla pracowników

Oprócz wszystkich usprawnień jakie daje czyszczenie suchym lodem, zastosowanie tej metody eliminuje konieczność kontaktu pracowników ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, dzięki czemu środowisko pracy jest znacznie bezpieczniejsze. W zakładzie A. Raymond w Lorrach w użyciu są obecnie 3 maszyny i3 MicroClean. Dwie z nich są używane co dwa dni do czyszczenia narzędzi. Trzecie urządzenie używane jest przez Dział Utrzymania Ruchu do czyszczenia form wtryskowych

"Dzięki oszczędności czasu udało nam się znacznie zwiększyć wykorzystanie parku maszynowego, a zakupiona maszyna i3 MicroClean spłaciła się w przeciągu roku. Ze względu na oszczędność czasu i kosztów, jestem pewien, że systemy te zostaną wykorzystane w innych zakładach. Pozwalają one znaczne zwiększyć niezawodność procesów i utrzymać wysokie standardy jakości." - Stefan Preller.

rezultat czyszczenia suchym lodem Cold Jet

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej? Skontaktuj się z Nami

czyszczenie suchym lodem, czyszczenie przemysłowe, czyszczenie form wtryskowych

Subskrybuj tutaj!

Najnowsze wpisy

Wpisy według tagu

Wyświetl wszystko