Twoje źródło wiedzy o zastosowaniu suchego lodu

Magia czyszczenia suchym lodem w konserwacji form

Posted by Karolina Gruss-Kufel on 2020-07-07 01:00:00

plastic-inmachine

Zanieczyszczenia i substraty – są w każdej maszynie przemysłowej i są nieuniknioną częścią każdego procesu produkcyjnego. Ich występowanie pociąga za sobą konieczność oczyszczania powierzchni. Producenci ponoszą ogromne straty każdego roku i doświadczają wiele godzin przestojów z powodu braku optymalizacji i odpowiedniej kalibracji maszyn. Jest to szczególnie istotne w przemyśle tworzyw sztucznych, gdzie z jednej strony istnieją zaawansowane technologicznie, precyzyjne formy wtryskowe, a z drugiej – nadal tradycyjne metody czyszczenia z użyciem np. zmywaczy do paznokci, rozpuszczalników czy gąbek stalowych. Rozwiązaniem, które działa znacznie lepiej, dociera do najdrobniejszych elementów, działa przy różnej temperaturze formy i wykończeniu powierzchni, jest strumieniowe czyszczenie suchym lodem.

Cold Jet posiada oryginalny patent na czyszczenie suchym lodem i działa na rynku od 1986 roku, doskonaląc technologię, która jest nadal najlepszą dostępną metodą w zakresie czyszczenia oprzyrządowania do produkcji z tworzyw sztucznych na miejscu, bez ryzyka pozostawiania odpadów, bez niszczenia powierzchni i bez negatywnego wpływu na środowisko. Dla producentów prawidłowa konserwacja form i zachowanie ich wydajności, a przy tym najwyższej jakości produkowanych detali jest prawdziwym wyzwaniem. Cold Jet oferuje dla przemysłu tworzyw sztucznych najbardziej efektywny sposób utrzymania i obsługiwania tych form, jakim jest właśnie zastosowanie suchego lodu.

Konserwacja i czyszczenie form za pomocą suchego lodu

Magia czyszczenia suchym lodem polega na tym, że jest on w stanie usunąć zanieczyszczenia z form i oprzyrządowania nawet pomiędzy najbardziej ciasnymi przestrzeniami, przy zmiennych temperaturach narzędzi i warunkach powierzchni.

Proces czyszczenia suchym lodem jest nieabrazyjny i nie powoduje powstawania wtórnych odpadów, co pozwala na czyszczenie bardzo wrażliwych form w krótkim czasie i na wydłużenie cykli pomiędzy czyszczeniem zapobiegawczym. Ponadto, formy mogą być czyszczone na gorąco i w trybie online, bez użycia wody i środków chemicznych.

Jak działa czyszczenie suchym lodem

Główne korzyści płynące z czyszczenia suchym lodem:

  • Poprawia jakość produktu
  • Brak odpadów wtórnych
  • Zmniejsza czas przestoju
  • Skraca czas sprzątania i zmniejsza koszty pracy
  • Czyści online na linii - niewielki lub żaden demontaż
  • Nieścieralny - nie uszkadza form ani narzędzi
  • Przyjazny dla środowiska

Czyszczenie suchym lodem jest najskuteczniejszą dostępną metodą czyszczenia form wtryskowych na miejscu, bez ryzyka pozostawiania śladów, powodowania ścierania lub zanieczyszczania środowiska szkodliwymi substancjami.

Dowiedz się więcej o czyszczeniu suchym lodem w tworzywach sztucznych

 

Przetwórcy tworzyw sztucznych czerpią korzyści z czyszczenia suchym lodem

czyszczenie form w produkcji z plastiku

Firma Jokey jest jednym z największych producentów opakowań z tworzyw sztucznych na całym świecie. Zatrudniając 2000 pracowników w 15 fabrykach mieszczących się w 12 krajach, firma wytwarza za pomocą formowania wtryskowego różnego rodzaju pojemniki z plastiku. Czyszczenie narzędzi jest kluczowym etapem w procesie produkcyjnym firmy, zwłaszcza jeśli chodzi o spełnianie surowych norm nałożonych przez przemysł spożywczy dotyczących jakości i higieny. Zespół firmy Jokey czyści formy pod koniec każdego cyklu produkcyjnego i za każdym razem, gdy narzędzia są modyfikowane lub wymagają konserwacji. Firma ustaliła również harmonogram konserwacji zapobiegawczej, w którym czyszczenie jest jedną z krytycznych faz.

Przed zastosowaniem systemu firmy Cold Jet czyszczenie wykonywano ręcznie na prasie lub formę demontowano z maszyny, a następnie czyszczono ściereczkami i środkami czyszczącymi, takimi jak rozpuszczalniki spożywcze lub w kąpieli odtłuszczającej. Ręczne czyszczenie prasy tak naprawdę nie było skuteczne. W zależności od formy, trwało od 45 minut do 2 godzin. Przerwy w produkcji obejmowały zatem od 1 do 5 godzin, a co za tym idzie, generowały znaczne straty produkcyjne. Dodatkowo podczas rozruchu firma traciła średnio od 50 do 200 detali, co wynikało z występowania śladowych ilości rozpuszczalnika na gotowym produkcie. Dzięki zastosowaniu urządzenia czyszczącego suchym lodem firma Jokey skróciła czas czyszczenia o 50 %, zredukowała do minimum wykorzystywanie środków chemicznych, zredukowała koszty utylizacji i zmniejszyła ilości odpadów przy rozruchu.

Jokey-czyszczenie suchym lodem

Czyszczenie suchym lodem zapewnia doskonałe rezultaty

Za pomocą suchego lodu formy są czyszczone częściej, szybciej, oszczędniej i nieabrazyjnie, w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska. Jest to sprawdzone rozwiązanie dla inicjatyw w zakresie wydajności, jakości i redukcji kosztów, które realizują przedsiębiorstwa. Wiele firm wtryskowych wdraża sprawdzone metody zarządzania produkcją, takie jak LEAN, 5S i Total Productive Maintenance (TPM), w których zastosowanie ma również technologia czyszczenia suchym lodem.  

 

czyszczenie form, formy wtryskowe, czyszczenie form wtryskowych

Subskrybuj tutaj!

Najnowsze wpisy

Wpisy według tagu

Wyświetl wszystko